davidolivacamacho898 davidolivacamacho898
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

SHOPPING Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 a pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 a pound. How much did she pay for the bananas and pineapple?

Respuesta :

emboninwi emboninwi
  • 22-09-2021

Answer:

Answer:

1.76 for bananas 5.36 for pineapples

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve the quadratic equations 2(x-2)^2+5=23
The whole community approach refers to different organizations within the federal government. a. true b. false
Please help me‼️ I need the answer on question 25
One year the price of wheat was $8.87 the next year the price was $9.60 route is the price per bushel of wheat for each year to the nearest tenth of a dollar
The Brain and spinal cord are apart of what human body system
How to find language features
When analyzing patterns in observational or experimental data, scientists use a special branch of mathematics to help them quantify the reliability of data and
What is the maximum integer value of the |BC|+|CD|+|DE|+|EF|
Bangladesh has more than 700 rivers. what is the name of the country's primary river?
Select the three motivations for discovery. A. money to be made from trade (gold) B. to better the building of ships C.spread of Christianity (God) D.pers