ilovetwiceee ilovetwiceee
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce jar of peanut butter costs $6.00. A 40-ounce jar costs $7.20. Which jar of peanut
butter is cheaper per ounce?

Respuesta :

randomperson9271 randomperson9271
  • 21-09-2021

Answer:

The 40-ounce jar of peanut butter is cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

30-ounce jar:

6÷30=0.2

40-ounce jar:

7.2÷40=0.18

Answer Link

Otras preguntas

On the local level, who is responsible for the final approval of local budgets? A. mayor B. city council C. city manager
What is the discriminant of y=2^2-2
One factor that will increase the likelihood that a friendship between two people will develop is gender. avoiding repetitious exposure. how often their paths c
Two different plants grow each year at different rates, which are represented by the functions f(x) = 4xand g(x) = 5x + 2. What is the first year the f(x) heigh
A.In the absence of a price floor, the maximum price that a few of the consumers are willing to pay up to $100 per barrel of gosum berries. The market equilibr
What is the purpose of writing shortland electron with noble gasses?
Can someone help me please
In an attempt to support christianity in the roman empire, the bishops met and defined their beliefs at the first major church council, the first council of ___
Skin and never cells have different appearances and characteristics from each other although they contain the same DNA why
f(x) = 4^x and g(x) = 4^1/2x Use the values given in the table and the functions to determine the missing values. A = 1/16 1/8 1/4 1/2 B = 0 1/2