BLACKGIRLPOWER BLACKGIRLPOWER
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

35 grapes cost $28.50, how much is 1 grape

Respuesta :

theleangreenbean
theleangreenbean theleangreenbean
  • 21-09-2021

Answer:

Approximately $0.81

Step-by-step explanation:

Hi there!

We're given:

35 grapes cost $28.50

To find the cost of 1 grape, divide $28.50 by 25 grapes:

28.5 ÷ 35 ≈ 0.81

Therefore, 1 grape costs approximately $0.81.

I hope this helps!

Answer Link
yoyodeann yoyodeann
  • 21-09-2021
0.81$


28.5 divided by 35 = 0.81


therefore, 1 grape costs 0.81cents PER grape
Answer Link

Otras preguntas

what was Washington's stance towards the war between Britain France?
1 3/4 -2 (-4 3/4) simplify the equation
Which system of equations does the graph represent?
critica que hace coll en “el diente roto”
Which of the following would be a line of reflection that would map ABCD onto itself? (4 points) y = 2 3x + y = 1 3x + y = −1 −3x + 3y = 9
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Match each scatter plot with the description of its association. Negative nonlinear association —&
When searching for a common in two separate poems, the reader should look for the what that the texts convey. plot subject tone rythme
How does roy deal with the bully?What would have you done differently?write a 150 word essay
The reason a corporation has retained earnings is to
how can we facrorisate this x⁵+x+1?​