ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

William Penn believed that the success of his colony depended on what
In 313, what emperor of Rome issued the Edict of Milan, mandating tolerance for all religions? Crassus Theodosius Diocletian Constantine
Two ways three people can share a five segment chewy fruit worm
Leroi and Sylvia both put 100$ in a saving account. Leroi decides he will put in an additional 10$ each week. Sylvia decides to put in an additional 10% of the
main reason of the alamo
Pearl sent a box of 36 apples and oranges to her sister. if 5/9 of the shipment were apples, how many apples did she send?
Antibiotics added to livestock feed have been found to:
What is the half of 56
Why was the Mayflower Compact an important document for the Plymouth Colony? A. It established rules that all of the Pilgrims had to follow. B. The comp
être malin comme.... A,malin ...... consigne trouve 2 proverbes évoquant la ruse