alexvota8776 alexvota8776
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $6 for an 8 oz bag of chips. How much does 1 oz cost?

Respuesta :

lisboa lisboa
  • 31-08-2021

The cost of 1 oz of chip is $ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Given :

It costs $6 for an 8 oz bag of chips

Explanation

8 oz of chips cost $6

For example , If 5 pencils cost $10

then 1 pencil cost = [tex]\frac{10}{5} =2[/tex]

We are asked to find cost of 1 oz, so we divide the cost by the number of oz

8 oz of chips cost $6

1 oz cost =[tex]\frac{6}{8}=\frac{3}{4}[/tex]

The cost of 1 oz of chip =$ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Learn more :  brainly.in/question/36777351

Answer Link

Otras preguntas

Deshaun went for a drive in his new car. He drove at a speed of 62 miles per hour for 99.2 miles. For how many hours did he drive?
WHAT IS THE RECIPROCAL OF 5/8 WHOLE NUMBER OR FRACTION?
one molecule of chlorophyll contains 137 atoms. how many of these atoms come from the metal magnesium?
What are your methods for brainstorming before writing a paper?
A population of bacteria is growing according to the function below, where t is in hours. How many hours will it take for the population to grow to 1,000 bacte
how did the Oregon trail impact the US? please explain in a paragraph.
Whats the value of X?
Simplify -4^2 -(-2)^2+7^2=
Are there any good mnemonic devices for remembering functional groups? ...?
What kind of materials can become electrically charged when they are rubbed together?