Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

is 16.7 a reasonable sum for 7.5 + 9.2 ? explain
How do you turn 4 27/125 into a decimal?
When the king of Brobdingnag travels for important occasions, who or what accompanies him? the queen of Brobdingnag only all the Brobdingnagians a procession o
what is the difference between 44,041 and 43,876 and is it less or more than 1000
how much time is recommended for a cool down
How is the underlined pronoun used in the sentence? I received a five-page letter from him in the mail yesterday. A. direct object B. object of a prepos
What's the answer to 363 by rounding it to the nearest 10 and 100
A batch of 500 containers for frozen orange juice contain 5 that are defective. 2 are selected at random without replacement. A=event that 1st is defective, B=e
After the 2010 election, Democratic President Barack Obama would have found that his policy ideas would be somewhat. a. easier to pass through the House. b. ea
Which of the following is an advantage of a sole proprietorship? A. It is easy to expand if it succeeds. B. It faces few government rules. C. It is easy to get