grangran38358 grangran38358
  • 23-08-2021
  • Mathematics
contestada

THE STUDENTS ON THE SCHOOL NEWSPAPER ARE CONTRIBUTING MONEY FOR A GIFT FOR THEIR STAFF ADVISOR. THE COST PER STUDENT FOR THE GIFT VAIES INVERSELY AS THE NUMBER OF STUDENTS WHO CONTRIBUTE. iT WILL COST $6 PER STUDENT IF 12 STUDENTS CONTRIBUTE. HOW MUCH WILL IT COST PER PERSON IF 15 STUDENTS CONTRIBUTE

Respuesta :

YouKnowMyPain
YouKnowMyPain YouKnowMyPain
  • 23-08-2021

Answer:

ok

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When was the Ming dynasty established
4 times the sum of 14 and 26
How were the locations of the continents 65 million years ago different from the locations today?
As a result of changes in British policy during the late 1600s, the American colonies
How many 3/5's are in 2
what is food dumping?
Which was a goal of both the Compromise of 1820 (Missouri Compromise) and the Compromise of 1850? A. preserving the Union <----- B. keeping slavery out of t
Which was a goal of both the Compromise of 1820 (Missouri Compromise) and the Compromise of 1850? A. preserving the Union <----- B. keeping slavery out of t
What does the hashtag mean within our democracy?
An animal in which the space between the body wall and gut is completely filled with tissues and organs is called a(n) A. vertebrate. B. pseudocoelomate. C. coe