casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

Which factors contributed to the establishment of the northeast as a core area within the world economy?
What nation was hostile to communist china in 1949
Yo ________________ mucha pena al escuchar que sufriste un accidente. hemos sentido han tenido has sentido he tenido ©
The two external openings into the nasal cavity are called the:
Janelle says to Franco, "I've just found this pill that really helps me stay up late and study. I think you'd like it too." What type of peer pressure is Janell
Nonmarital childbearing increased dramatically in the united states during the latter half of the twentieth century, giving rise to families defined as unmarrie
What was the main reason for the English Civil war of 1642?
I had serveal questions for the salesperson _____ demonstrated the blender.What goes in the blank who or whom?
In bone formation, the cells that produce the organic matrix are the:
The Hoboken Renegades won 40% of their 180 games. How many games did the Renegades win?