fabianjaylani7
fabianjaylani7 fabianjaylani7
  • 22-07-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.25 per pound for x pounds of apples?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 27-07-2021

Answer:

$1.25x

Step-by-step explanation:

Given :

Cost per pound = $1.25

Number of pounds of apple = x

The total cost of apple = (cost per pound * number of apple in pounds)

Hence,

Total cost of x pounds of apple is :

($1.25 * x)

= $1.25x

Answer Link

Otras preguntas

If the price of lemons increases, what happens to the demand for lemons as a result?
Identify the inflection of the verb married. A. infinitive B. present, third person singular C. past tense D. present participle
Calculate the Ksp of Ag2CrO4.
Write the possible explicit formula for the following sequences: -17, -22, -27, -32
Which ordered pairs in the form (x, y) are solutions to the equation 4x – 5y = 24? Choose all answers that are correct. A. (−9, −12) B. (1, −4) C. (4
How did the people of the inca empire adapt to their surrounding physical environment?
The Central Limit Theorem defines large samples as having at least 36 elements. TRUE or FALSE.
“In the fields of health, housing, urban renewal, transportation, welfare, education, poverty, and energy, it has been . . . people in government service . . .
Who is diana baunrind?
Protection for the U.S. government from having to pay back Confederate debts fell under the ____ Amendment. A. 13th B. 14th C. 15th