owen7959 owen7959
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought 7 kg of tomatoes for $15.40. What was the cost per kilogram?

Respuesta :

dfdvgdafgafgfd dfdvgdafgafgfd
  • 23-06-2021

Answer:

C

Step-by-step explanation:

i just did the test

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

$2.20 per kilogram

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of kilograms

15.40 / 7

2.20 per kilogram

Answer Link

Otras preguntas

How did feudalism compare to the system of Government that followed it?
What are the advantages and disadvantages for companies of product endorsements?
in the book bluefish, who is the antagonist and what are some characteristics of that person. best answer gets brainliyst
Identify the greatness and Egyptians development against by the zantine rulers​
Select all answers that apply to the Articles of Confederation. 1.Needed 100% vote to make any changes to the document. 2.Included no system of Federal Courts.
how do i convert mixed frations into improper fractions\
what are the words for each blank spot?
Propose routes to the following compounds from propyl bromide and any necessary organic or inorganic reagents: a. propyllithium b. propylmagnesium bromide c.
3 attempts remaining. 150 moths lived in a lab. Each week, some moths died, and about 1/5 survived . How many moths were still alive after 2 weeks?
How many terms are in the expression 5m2 - mn + 4n + 7? 4 3 2