alekiannchihuahua628 alekiannchihuahua628
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 15-day supply of vitamins costs $1.74, what is the price in cents per day?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 21-06-2021

Answer:

it costs 12 cents per day.

Step-by-step explanation:

15 days cost $1.74

1 day then costs 1.74/15 = $0.116 ≈ $0.12

Answer Link

Otras preguntas

Which is correct? A.The entire neighborhood was grateful to Thalia because she started a beautiful community garden in a vacant lot that had been an eyesore. B.
5k-7=-7 solve the equation to what is k
Steve wanted to equally divide two sticks of butter among three bowls. Which fraction represents the amount of butter in each bowl?
How is crude oil brought to the earths surface
What attracted Americans to the Sunbelt in the 1940s and 1950s? A. Free land given out by the government to encourage settlement B. Jobs in the autom
Suppose a Koch Snowflake has an area of 1 at stage 0. Find the area of the snowflake at stage 1 and stage 2.
Ben starts with a certain number of fruit chew packages, he puts 27 packages into each of 85 cases. he has 3 packages left. how many packages of fruit chews di
Ronald spent $123.45 on school clothes. He counted his money and discovered that he had $36.55 left. How much money did he originally have?
At the start of the day there was £129.75 in the till. One hour later there is £145.50. How much money did the shop make in an hour?
. Refusing to deal with a traumatic, stressful situation is called