flawlesstype flawlesstype
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

Miguel made $286 for 13 hours of work.
At the same rate, how much would he make for 7 hours of work?

Respuesta :

Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 21-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

The key here is to find out how much he makes per hour. We can find that out using the info given.

286 = 13x so

x = 22 dollars per hour. For 7 hours of work then,

7(22) = $154

Answer Link
SpaceMarsh
SpaceMarsh SpaceMarsh
  • 21-06-2021
The person above is absolutely right and I agree with it! You could also find the unit rate this way:
Find the unit rate of dollars per hour:
286 ÷ 13 = 22
So the unit rate is $22 per hour of work

Either way, the answer is right
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what is the nth term to: 0,6,14,24,36,50
If 120% of a is equal to 80% of b, then what is the value of a b in terms of b
what is the value of the 6 in 0.061
Which group was often targeted during draft riots in New York City? A. the government B. Southerners C. African Americans D. the wealthy classes
Describe Washington's actions leading up to and during the Patriot victory at Yorktown.
What are the two types of serves in volleyball?
write an integer to describe:The stock market increased 75 points
what type of triangle has side lengths of 4 7 and 9
Solve x: Log5 (30) = x
What was the ultimate colonial objection to the Sugar Act? What was the ultimate colonial objection to the Sugar Act? representation without taxation taxation w