yarelymorales330 yarelymorales330
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

HELP PLEASE Connie can buy 48 roses for $120. Which is the cost per rose? A $1.20 B $2.50 © $3.00 D $4.00​

Respuesta :

MiaBreznau
MiaBreznau MiaBreznau
  • 25-05-2021

Answer:

B: $2.50

Step-by-step explanation:

$120 ÷ 48 roses = cost per rose ($2.50)

Answer Link

Otras preguntas

What was the code name for the Allied invasion of Europe? a. Operation Barbarossa b. Operation Watchtower c. Operation Overlord d. Operation Bagration
19.08 rounds to nearest tenth
How many solutions are there to the equation y = 14x – 9? Explain your answer. A. There are no solutions because no value can be used for the variable x for th
the number 9 is what percent of 45?
Write a recursive formula for the sequence 15, 26, 48, 92, 180, ... Then find the next term
ax+b=3(x-a) solve for x
Which statement about Victor Emmanuel II is correct? A. He was a Prussian chancellor who played a major role in the unification of Germany. B. He was the king o
Aran moved a cone-shaped pile of sand that had a height of 4 ft and a radius of 3.2 ft. He used all of the sand to fill a cylindrical pit with a radius of 6 ft.
How to sedimentary rocks from?
What is Party time on reading plus mainly about?