tulipavani tulipavani
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

If 8 boxes of cereal cost $27.60, what is the price of one box?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-05-2021

Answer:

$3.45

Step-by-step explanation:

Let "x" repreesnt the cost of one box. If 8 = 27.60, 1 = "x". Set up a fraction, then solve;

[tex]\frac{8}{27.6}=\frac{1}{x}[/tex]

Step 1: Divide 27.6 by 8

[tex]27.60 \div 8 = 3.45[/tex]

Step 2: Multiply the result by 1

[tex]3.45 \times 1 = 3.45[/tex]

That means 1 cereal box costs 3.45 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Where is the great wall of china located?
what is 17/147 in lowest terms
last question of the day for 20 points :)
what does .6×10 equal
A chemical formula written above or below the yield sign indicates: a. that a gas is formed. b. that the substance is used as a catalyst. c. that heat must b
Can anyone PLEASE HELP ME!!!???? The question is also attached in the image below Thanks!!! I really need help cuz I'm confused
What is cross contamination?
Why are the cells produced by meiosis considered gametes?
Which of the following artists is credited with inventing Cubism? a. Paul Cézanne b. Pablo Picasso c. Henri Matisse d. Vincent van Gogh
How did world war 1 affect European countries?