eeyadd2009
eeyadd2009 eeyadd2009
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada


Two apples cost 60 cents. How much do five cost?
cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-05-2021

Answer:

5 apples cost = 150 /-

Step-by-step explanation:

Two apples cost = 60 /-

Then 1 apple cost = 60 ÷ 2

= 30

∴ 1 apple cost = 30 /-

Then 5 apples cost = 30 × 5

= 150

∴ 5 apples cost = 150 /-

Hope it is helpful....

Answer Link

Otras preguntas

What themes does William Bradford address in Of Plymouth Plantation? Select all the answers that apply. the love felt between mother and child the importance of
Trigonometry. This is an Tangent question.​
Hector was not paying attention and walked through the pond. How far did he walk. Round your answer to the nearest tenth.
(x+y+2)(y+1). (Algebra nation)
the radius of a circle is 10 centimeters. what is the area of a sector bounded by a 135 degree arc?
Kylie sent a chain letter to her friends, asking them to forward the letter to more friends. The relationship between the elapsed time t tt, in hours, since Ky
Find the area of a traingle given that the base is 19.5cm and height is 8 4/5cm. Whoever that answers I will mark you as brilliant
what’s the value of y in 3x+x=9
Screen tenants the easy way. Includes complete credit, criminal, and eviction reports. Learn More Search past locations AGE RANGE 18 60+ FILTER BY STATE AZ (1)
How are Frequency & Period related?