joshmith006 joshmith006
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 1/4
kg apples is ₹ 130. Find the cost of 1 kg of apples.

Respuesta :

ferrybukantoro
ferrybukantoro ferrybukantoro
  • 24-05-2021

Answer:

₹ 40

Step-by-step explanation:

the cost of 1 kg = 1/ (3¼) × 130

= 1/ (13/4) × 130

= 4/13 × 130 = 40

Answer Link

Otras preguntas

attachment Mathswatchhhh!!!!!!!!!
An -al at the end of a word indicates a/an
in which condition the acceleration due to garvity is zero​
Calculate the maximum deceleration (in m/s2) of a car that is heading down a 14° slope (one that makes an angle of 14° with the horizontal) under the following
Plz help me solve these:) 1. X/5 = 12/20 solve for x 2. -1⅗×(-⅝)=3. X/14= 55/70 solve for x
A city experiences a heavy rainfall. Days later, when no rainwater is present, rock, debris, and soil fall down a steep hill. Which type of mass movement does t
Imagine you are Janvi. Make a diary entry expressing your feelings of contentment on being selected the captain of your college ‘ Hockey Team ' in about 80-100
which law would you use to simplify the expression 3^10/3^4
How can chimpanzees have different traits from one another
(12 points) In Africa, the Joint United Nations Programme on HIV/AIDS determined that the probability that an individual adult in Africa has the disease is 0.05