Harambaeee8337 Harambaeee8337
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32.

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 25-05-2021

Answer:

8 ears of corn for $2.56

Step-by-step explanation:

Which bag is the better deal?

to determine which bag is the better deal, determine the price per ear of corn

price per ear = total price / total ears

$2.56 / 8 = $0.32

$4.32 / 12 = $0.36

the cheaper ear is the  8 ears of corn for $2.56

Answer Link

Otras preguntas

2. The ______________________ of -6 is 6, because it is 6 units from zero on the number line.
CA11-1 (Depreciation Basic Concepts) Burnitz Manufacturing Company was organized on January 1, 2020. During 2020, it has used in its reports to management the s
Chemistry Example 6.88(2.28 x 10^8)
baked beans contain 33 grams of carbohydrate in a 1/2 cup serving. How many milligrams of carbohydrate are in three 1/2 cup serving?
In one day, Annie traveled 4 times the sun of the number of hours been traveled and 2. Together they traveled 23 hours. How many hours did Brian travel
3y (2y-7) - 3 (y-4) for y = 1
Which graph represents a linear equation?
11) Ms. Whodunit needs $15 000 to go on her dream vacation in four years. How much does she need to invest now in an account earning 5.5% annual interest compou
what is the significance of the lines “there is no absolute truth excepting the truth that there is no absolute truth.”
A baker needs more than 120 minutes to let their dough rise. Write an inequality that describes m, the number of minutes needed for the dough to rise.