aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

Which pair of angle measures satisfy the condition sin J = cos K?
a group of companies bound together to fix prices is called...?
How do you make profit when you open a business
5p-14=8p+4 step by step
a charge of 90 C passes through a wire in 1 hour 15 minutes . what is the current in the wire
Find the other endpoint of a line segment with the given midpoint and one endpoint. midpoint (11/2,17/2) and the endpoint is (2,9)
Advantages and Disadvantages of Malls
What is the meaning of "Le Prefere Etre A Paris" ?
if a wave has a frequency of 8hz it has a period of
Walt made an extra $7000 last year from a part-time job. He invested part of the money at 10% and the rest at 7%. He made a total of $580 in interest. How much