dabiskitten
dabiskitten dabiskitten
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three long-sleeve T-shirts sell for $14.97 What is
the unit price? Write and solve an equation using
a variable

Respuesta :

melanieeepstein2007 melanieeepstein2007
  • 21-05-2021

Answer:3x=4.99

Step-by-step explanation: 14.97/3= 4.99

Answer Link

Otras preguntas

Plans were made for a rectangular garden to be planted outside of a library. The plans use a scale of 1.6 cm = 2 m. If the garden is 14 cm by 10 cm on the scale
Multipath signaling is a significant cause of fading.​ a. True b. False
A local ice cream store sells three flavors of ice cream during a busy summer month. During this month, there were 566 orders of vanilla ice cream, 400 orders o
simplify the expression (-2 -c) (-1)
What phrase best summed up the connection between the second great awakening and reform movements? A) “Utopia” B) “lips that touch liquor, shall not touch ours
Biological research has suggested that being romantically attracted to another person is most associated with
Why do governments provide some goods and services in market economies? A. They provide politicians with better jobs. B. Markets cannot operate without some
I'm struggling with some questions on expanding surds in brackets and was wondering if anyone could help me out. Here are the questions: (√2+4)(√2+7) (√5+2)(√5-
On the issue of state sovereignty, the text states that since around 1992, the supreme court has ______
Bob and Marie like to eat at a good steakhouse. Dinners that include an entree and soup or salad are $14 to $16 dollars. A beverage is $1.25. Dessert is $4.25.