norsho14
norsho14 norsho14
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

if the price of 23 toys are $276, then what will be the price (Rs.) of 12 toys​

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 24-04-2021

Answer:

Price of 23 toys = $276

Price of 1 toy =

[tex]276 \div 23 \\ = 12 \: dollars[/tex]

Price of 12 toys =?

Price of 12 toys =

[tex]12 \times 12 \\ = 144 \: dollars[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

ENGLISH CIVIL WAR Please write about 30 words on each of these; the battle of Edgehill the battle of Roundwaydown the battle of Naseby
Monica and Michael both want to buy a scooter. Monica has already saved $25 and plans to save five dollars per week until she can buy the scooter. Michael has $
What happens to an enzyme’s structure as it exceeds the typical human body temperature?
express the product in simplest form 2/5 of 7/10
¿ qué sucedió en la ciudad de san Francisco en 1906?
Alex made 3/5 of a batch of cookies in3/10 of an hour. How much time will it take him to make 1 full batch of cookies
You buy a new cell phone for $79.99. The sales tax on the phone is 7%. What is the total cost for the cell phone?
At a discount store, items are discounted by the same amount each week. The graph shows the relationship between time and cost of an item with an original cost
During World War II, the term kamikaze referred to Japanese
What is the ratio 5:6 to 330