guerrasandra300 guerrasandra300
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

Paula is buying a watermelon that cost $0.50 per pound the watermelon weighs 5 lb and 3/5 pounds what is the cost of the watermelon in dollars.​

Respuesta :

rodrigoa1007 rodrigoa1007
  • 27-04-2021

Answer: 2.80

Step-by-step explanation:

There is 5 pounds of watermelon and each pound is worth 0.50 cents so

5 x 0.50 = 2.50. So now we need to find the amount 3/5 pounds costs and 5/5 = 0.50 so 1/5 = 0.10 And 3 x 0.10 = 0.30. So 0.30 + 2.50= 2.80

Answer Link

Otras preguntas

why is fiber important​
If a sound wave has a wavelength of 7 m and travels at a speed of 330 m/s, what is the frequency of the sound? O 47.1 hz O2.12 hz 2.31 hz 23.1 hz
What is the product of (2x – 6)(2x + 6).
Which is the graph of x-y=1?
According to Ferdinand, why is he doing the job that Prospero asked him to do? O He fears Prospero O He is so in love with Miranda that he'd do anything for her
Select all the correct answers. a silver coin rubs vigorously against a wool cloth. the cloth becomes positively charged. which statements are true? the silver
A mean weight of 2.2 pounds is computed for a random sample of 50 catfish from a lake....,, What can you infer from this random sample? A)You infer that the mea
Which of these accurately identify characteristics of light and mechanical waves? Select the TWO (2) that apply. A. Light waves are electromagnetic waves that c
helppppppppppppppppppp i dont know if its the answer i clicked or not
In which section of ben’s presentation does this information belong? in the presentation of the solution in the presentation of the negative effects of the prob