mariamishel20070720 mariamishel20070720
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsy can buy 2 pounds of apples for 7$. Write an equation to represent the cost, y, for x pounds of apples?

Respuesta :

wackypingz
wackypingz wackypingz
  • 23-04-2021

Answer: 7x = y

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the relationship between the hypotenuse and leg of a 30-60-90 triangle
Find the sum of the geometrical equation -3 , 18 , -108 , if there are 7 terms
An 8-year-old child is receiving moderate sedation for a medical procedure. the nurse is assessing the child's level of sedation. his gag reflex is intact, he's
Combine like terms . What is a simpler form of the expression? 2(x/2 -5)-3/2(x+7/4). Please Explain.
A sprain A. is the most painful of all athletic injuries. B. can be completely avoided by stretching. C. is a stretch and/or tear of a ligament. D.
It is easier to push a sofa across a rough surface like carpet than a smooth surface like a hardwood floor. True False
This Country Made A Nonaggression Pact With The Soviet Union,only To Break It Soon After
Please answer please. I am in need of your help. NASA says the sun’s gravitational force keeps the planets in orbit, why do astronauts float in the space if the
Tengo dos hermanas. Carmen es alta, pero Elena es ____. A.) corta. B.) joven. C.) baja. D.)vieja
PLEASE ANSWER !!!!!!!!!!!In which revision is Clause 2 dependent on Clause 1?Clause 1: Padmi looks frantically for her penClause 2: her sister calmly writes wit