mrman2148 mrman2148
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

at the convince store, 24 pack of water bottles are selling for $3.99 for 1 pack, or $9.99 for 3 packs. hiw much money per pack would you save by purchasing 3 packs insyead of 1?​

Respuesta :

cryssybug
cryssybug cryssybug
  • 26-04-2021

Answer:

you would save .66 per pack so .66×3=1.98

Step-by-step explanation:

9.99÷3=3.33, 3.99-3.33=.66

Answer Link

Otras preguntas

A building has nine floors, with six apartments on each floor. How many apartments are there in the building?
You bike 18.25 km in 1 hour and 45 minutes. What is the unit rate?​
Name and describe each of the three major processes in the water cycle
e ben ure that the with a color filter to ements using that knowleu neir solutions. Drivers who are color-blind need to tell traffic lights apart. Solution esig
notre dame de paris was published in 1831 true or false
Describe the themes of urban African-American life in the works of Jacob Lawrence.
What is an example of a saturated fat?
What did the Flying Tigers and the Navajo Code Talkers have in common ? A. Both groups consisted of conscientious objectors contributing to the war
negative 1/2 minus negative 5 /9 as a fraction in simplest form
Which portion of the forebrain regulates the endocrine system and body temperature?