mdean08 mdean08
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

If a whole pan of brownies is being sold for $16, how much it cost to purchase 3/4
of the pan?

Respuesta :

tankisfun97 tankisfun97
  • 22-04-2021

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

We have to do this operation:

(16/4) x 3 = 4 x 3 = $12

Answer Link
ZJW011
ZJW011 ZJW011
  • 22-04-2021

Answer:

It will cost $12 to purchase 3/4 of the pan of brownies

Step-by-step explanation:

3/4 of 16 is equal to 12.

Hope this helps! Pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this
5. As Senhoras (sentir-se) bem?
Jorge is 5.7 feet tall and casts a shadow that is 2.6 feet long. At the same time of day, a tree casts a shadow that is 16 feet long. How tall is the tree? Roun
Which statement best summarizes the following portion of the Declaration of Independence? We hold these truths to be self-evident, that all men are created equa
Find the MAD? 55, 60, 70, 70, 75, 75, 75, 80, 80, 85, 85, 85, 85, 90, 90, 95, 100
Task #6 I need you to Write up a 3 Column Cash Book of the transaction that was done with our company (November 2021) November 1 Balance brought forward : Cash
4 feet, 5¼ inches 30 feet, 6inches 10 feet, 2inches 3¾ inches +
Read the excerpt from "Binding Memories."Bound by a spinestrong enough to hold entire worldsWhat is the denotation of the word "strong" in thiscontext?○ powerfu
1 Explain the value of parentalin Childhood growthandharmonydevelopment
If you have lactose intolerance, the enzyme you lack isnormally found in the:________