julissamartinez20 julissamartinez20
  • 21-04-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica bought a soft drink for 2 dollars and 6 candy bars. She spent a total of 20 dollars. How much did each candy bar cost!

Respuesta :

sarahtamnat sarahtamnat
  • 22-04-2021

Answer:

4 dollars

Step-by-step explanation:

i subtracted the total money spend from the soft drink

18$ - 2$ = 16$ was spent in buying the candy bars

and she bought 4 candy bars so  we divide 16$ by 4 = 4$ for each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

Journalize the entries to record the following transactions: 1. Mar. 10: 500 units of raw materials were purchased on account at $4.00 per unit. 2. Mar. 15: 2
Time management and world view college success
Calculate the molar mass of calcium hydroxide, Ca(OH),(s). Write your answer using proper units. Show all work.
A+B= 45° Prove that (Cot A -1) (Cot B-1)=2​
An argumentative text supports an author’s purpose by offering claims and providing evidence to support them. stating the purpose clearly and explicitly. writin
how can we use the scientific method to make observations, pose questions, develop hypotheses, design and conduct investigations, and analyze data to draw concl
Upon descent, at airplane is 15000 feet above the ground. The air traffic control tower is 250 feet tall. The angle of elevation from the top of the tower to th
person sold a housefor Rs 20,00,000 then he gets 5% commission. Findcommission amount .​
Solve the equation 30=10x for x.
A set of data with 1200 numbers is normally distributed with a mean of 27 and a standard deviation of 4. How many numbers in the data would you expect to be bet