kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

1. How many tennis balls would fill your classroom? (Note- Classroom= 15m by 20m) 2. How many bananas would fill a garbage bag? Can someone plz do atleast one o
How was the conflict between Pope Gregory VII and Henry IV resolved?
Why did the Phoenicians develop a writing system?
A student was given the equation x^2 + 6x - 13 = 0 to solve by completing the square. The first step that was written is shown below.
Why were the European nations interested in controlling the Muslim lands?
What factors led to the decline of the Puritan religion in New England?
Why were the European nations interested in controlling the Muslim lands?
What purpose should a well-crafted plot serve?
Which of the following is not a major economic activity of the Outback? a. Agriculture b. Tourism c. Fishing d. Mining
subtract 5x+2x-11 from 3x+^2+8x-7