robinink88
robinink88 robinink88
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

A 16-pound turkey cost $13.60. What was the cost per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
85cents per pound :) do 13.60 ÷ 16 = 0.85
Answer Link
StrawberryOwl
StrawberryOwl StrawberryOwl
  • 22-11-2016
.85 cents per pound.  I divided the price by the weight.
Answer Link

Otras preguntas

What is 5,087,739 rounded to the nearest ten-thousand.?
Besty has N quarters.You can use the expression 0.25N to find the total value of her coins in dollars.What is the value of 18 coins?
How to turn 4/700 into a decimal
Is the quotient of two irrational numbers sometime, always, or never irrational number?
4=(1/2)^× solve for x
Rachel says that when she ran 155 yards , she went farther than Beth , who only ran 327 feet . is Rachel correct
How did the United States acquire part of Samoa?
What evidence is used to prove a person worthy of sainthood
5d - 3.3 = 7.2 how would you answer that
In the proportion 2/h=k/10, what happens to the value of h as the value of k decreases?