lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

Can plz someone check it for me!! If I did it wrong can u explain how to do it!! Tysm :)
Maritza remembers her pin because it is between 1000 and 1500 and it is the product of two consecutive prime numbers what is the pin​
HELP PLEASE AND THANK YOU 6JAAB
Scientific Method Worksheet (A LOT OF POINTS)
__________ was a part of the argument for Anglo-conformity in the excerpt from an early 20th century educator. A) That new immigrants were overly self-reliant B
Solve for: 3/8 + (-7/8)=
Question 2 (5 points) In Only Daughter, the author believes that her loneliness has a child helped make her a better writer. Which quote supports the author's
what type of function is this help asap!​
Solve -2=4r+s for s
Type the equation for the following pattern. Please Help!!