Moncerrat
Moncerrat Moncerrat
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
pound)?
(a) What is the unit rate (cost per pound)? Don't forget units!
(b) Explain how you found the unit rate.
Explanation:

Respuesta :

BoluAdalemo
BoluAdalemo BoluAdalemo
  • 26-03-2021

Answer:

1.66 pounds

Step-by-step explanation:

4.98 dollars divided by 3 pounds

Answer Link

Otras preguntas

3(C+4)+50d + 2) 3c+12+5d+10 3c+5d+22
Write a paragraph that describes the path that one drop of water takes as it moves through the water cycle. In your paragraph, include at least two changes in t
what is complimentary text
What is the area, rounded to the nearest tenth of square inch, of an equilateral triangle that has a perimeter of 24 inches? Area = square inches
the hypotenuse of a right triangle is 3 cm and one of the legs is 1 cm what is the length of the other leg ?
what is square root of square root 81​
Tell me if I’m right and answer the two last ones please and thank you
Solve 8cx+5-4cx=19 for x
John's age increased by 11 is 5 less than 5 times his age. How old is he? If x represents John's age, which of the following equations could be used to solve th
Which part of this map is the subregion Asia? Subregion 1 Subregion 3 Subregion 2 Subregion 4