laiyasparks9 laiyasparks9
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2 per pound at the local price club, but
the club has a membership fee of $50. Write an
equation to determine how many pounds (p) of apples
you can buy for $58.
(What’s the answer????)

Respuesta :

2023kessandramartin
2023kessandramartin 2023kessandramartin
  • 26-03-2021

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

y=2x+50

58=2x+50

8=2x

x=4

Answer Link

Otras preguntas

What advantages did the geography and climate give to people living in the Middle Colonies
5 things mammals have in common
how are both the genes and the environment determine how tall a person will be?
why did the Federalist Party lose support after the war of 1812
7b ÷ 12 = 4.2  what does b =
Write an equation in slope intercept form of a line that passes through the point (2,4) and is perpendicular to the graph of x-6y=2
name the 4 main elements that make up 95% of an organism
Suppose Maya made another sign with an area of 48 square inches. Would this sign be larger or smaller than the sign with an area of 48 square centimeters? Expla
How many solutions will the following equation have: x squared -49=0
List three impulse goods that you or someone you know has purchased