daniel396821 daniel396821
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

mathisfunyay
mathisfunyay mathisfunyay
  • 25-03-2021

Answer:

11 oranges

Step-by-step explanation:

6.24÷8=0.78

1 orange=0.78

8.58÷0.78=11

Chase bought 11 oranges.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Give examples of miscible and immiscible liquids
8. How does the space shuttle take off and land? A It takes off like an airplane and parachutes back to the surface. B It is launched using rockets and lan
Help please it's math
Answer all questions
Is it A B C or D please explain to me how you got and Double Check it before submit!! Thank youuuuuui
Guatemala's civil war lasted a decade. True False
Colonialism is a term used to describe when one nation takes control of another. The borders of African countries today were created by European nations. Often
In a problem-and-solution essay, one way to strengthen your position is to _____.
Which of the following is a unique feature of credit unions?
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A) $.30 B) $.35 C) $.45 D)