pennywlesser pennywlesser
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen (12) donuts cost $8.40. What is the cost per donut?

Respuesta :

studentsebastian07 studentsebastian07
  • 25-03-2021
I think the answer is 100.8
Answer Link
ytzelix ytzelix
  • 25-03-2021

Answer:

$0.70 is the cost per donut.

Step-by-step explanation:

Divide the cost (8.40) by 12 uwuwu.

Answer Link

Otras preguntas

A gene with the sequence ATTCATTCA underwent duplication after a few generations. Which sequence represents this gene after the mutation?
f(x)=|x| to the graph of g(x)=∣∣4+x∣∣?
Justify why ethiopia still remains to be the least urbanized country in the world
The exponent of the exponential function contains RC for the given circuit, which is called the time constant. Use the units of R and C to find units of RC. Wri
There is a sales tax of $9 on an item that costs $120 before tax. The sales tax on a second item is $19.05. How much does the second item cost before tax? Anyth
Write an algebraic expression that represents three less than the square of a number k.
One of the lengths of a leg on a right angled triangle is 15 ft the length of the hypotenuse is 17 ft find the length of the other leg
Suppose you wanted to make an open-topped box out of a flat piece of cardboard that is 25 inches long by 20 inches wide. You cut a square out of each corner, al
In an experiment, a small dialysis bag is filled with a 20% salt solution. It is placed in a beaker filled with a 40% salt solution. Assuming that water can pas
Someone can help me with this ? I don’t understand