sheilamatoss0
sheilamatoss0 sheilamatoss0
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

y’all i’ve been stuck on this for ever can anyone help?

yall ive been stuck on this for ever can anyone help class=

Respuesta :

dauyds
dauyds dauyds
  • 25-03-2021

Answer:

easiest way would be to buy all soup. you could buy 12 packages for $48 (48/4=12). you'd have 96 cans (12x8=96) and $2 left over.

there are lot if possible solutions, but that is easiest.

Answer Link
tashaliah89412
tashaliah89412 tashaliah89412
  • 25-03-2021

Answer: dude easy peasy so what you do is find how many cans u can get to equal up to $50

Step-by-step explanation:

so you would do this...

so u would add 8 six times

8+8+8+8+8+8=48 for the first on

so it would be 8

Answer Link

Otras preguntas

what factor of the number 144 isneither prime nor compisite
Popular Phoenician trade items included papyrus, purple cloth, and cedar. a. True b. False
trent, pam, and linda will work together to paint a poster that is 4 feet long Each student will paint an equal length of the poster how many feet of the poster
Thomas Edison made a significant impact on the way Americans alter their physical environment as they expand cities and use resources by - a. developing a more
The only question you should ask a personal trainer is whether or not they are certified. a. True b. False
name the 4 main elements that make up 95% of an organism.
How did the Mongols help to advance global civilization? Answer in paragraph form please help I give thanks!!!
What is an enslaved person in sparta
the BEST strategy for improving flexibility throughout the body is to?
[(8 + 10) ÷ 3] + 3 • (7 - 3) equals?