sawpuppies sawpuppies
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better buy: 4 for $2.00 or 6 for $2.50

Respuesta :

whatsmyageagain whatsmyageagain
  • 24-03-2021

Answer:

6 for 2.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
cad311
cad311 cad311
  • 24-03-2021
find the price of one for both
$2.00 divide by 4 is $0.5
$2.50 divide by 6 is $0.42

so 6 for $2.50 is a better buy
Answer Link

Otras preguntas

When the 0.10 m solution of hclo2 is allowed to come to equilibrium, what percent of the acid molecules are ionized?
A 2-pack of clay pots costs $9.30. What is the unit price?
What is the least common multiple? 27, 21 ​
Select all ordered pairs that could be added to this relationship and keep it a function: (-2, -5) (0, -1) (1, 1) (4, 7)
Determine the number of moles of H in each sample. 1. 4.56 mol H2O 2. 7.86 mol NH3 3. 0.113 mol N2H4 4. 36.0 mol C10H22
Please someone I need help I will give3 BRAINLY 5 STARS and a THANKS Please help HINT: Add 5 yrs to x
A line passes through ( – 8,6) and ( – 2, 3). Find the y-intercept, b, of the line.
Identify the verbs in the sentences given below. Write whether they are finite or nonfinite. a.She prevented me from entering her home
solve this 100 - x = 24​
Find the quotient. 300 divided by 7.5= ?