ryannwoodman ryannwoodman
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

PLZ HELP. Which is the better buy? $40 for three digital movies
Or $100 for 8 digital movies

What is the unit rate for the $100 option? *

Respuesta :

vanessa2112
vanessa2112 vanessa2112
  • 24-03-2021

Answer:

the unit rate for the $100 option is 12.50

Step-by-step explanation:

100÷8=12.5 which is 12.50

Answer Link

Otras preguntas

[50pts] What is the volume of this Cone? (Rounded to the nearest hundredth)
Julie and her family go to the movies. They buy 2 adult tickets and 3 child tickets. An adult ticket costs $3.50 more than a child ticket. Julie's family spends
is 4/16 equal in measurement to 1/4
What describes a feature of Romes official state religion
what is the domain?what is the range?what is g(0)?what is g(x)3?what is the max value?is g(x) continuos or discrete?what is the y intercept?how many x intercept
solve the square: x^2-4x+8=0
spanish meaning of fancy​
Drag each label to the correct location. Match each description with the correct type of democracy. 1.)direct form of democracy 2.)all citizens can vote 3.)repr
what is the answer to 3(x-20)=15
HI PLZ HELP I GIVE OUT BRAINIEST!