daquancoston500 daquancoston500
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mateo puts 6 gallons of gas in his ca and pays $15.

What is the cost of 1 gallon?

Respuesta :

keijosalonen
keijosalonen keijosalonen
  • 24-03-2021

Answer: 1 gallon costs 0.40 $

Step-by-step explanation: 6 gallons / 15$ = 0.4 gal/$

Answer Link

Otras preguntas

To what extent did world war 2 effect women's daily lives?
When evaluating promotional claims, it is important to __________.a.do your own research c.determine if there are other possible solutions b.ask if it makes sen
I'm making a great dodecahedron for geometry and I'm failing at putting it together! Any tips?!
find the sum of 12.56 and 45.89
how does climate affect the type of biome found in an area?
When evaluating promotional claims, it is important to __________.a.do your own research c.determine if there are other possible solutions b.ask if it makes sen
simplify [tex] \sqrt{49/4} [/tex]
Why Is Missouri Called the Show-Me State?
what is -4x+8=48 what is x
what is the fraction 117/30 simplified as a mixed fraction