gomezmartin8284
gomezmartin8284 gomezmartin8284
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

suppose you are buying apples and bananas. The price of apples is $0.40 each and the price of bananas is $0.25 each
A:40x+25y=200
B:40x-25y=2
C:5x+8y=200
D:5x+8y=2

Respuesta :

haimerbrent haimerbrent
  • 23-03-2021

Answer:

A is the correct answer

Step-by-step explanation:

I'm pretty sure but not for sure

Answer Link

Otras preguntas

who developed the first intelligence test
Why would hawaii have military significance for the united states?
HELP PlEASE!! What Causes a glacier to move down a mountain?A. RainB. GravityC. WindD.Ice​
The length of the diagonal of a squere is 36 feet. Find the length of the side of the square.
Compare what happened in Plymouth and Jamestown. Why did the relationship between settlers and Native Americans deteriorate so quickly in both situations?
To what extent have women achieved equality?
Devin jarred 12 liters of jam after 4 days. How many days does Devin need to spend making jam if he wants to jar 18 liters of jam in all? Assume the relationshi
ASAP PLS HELP thanks!
How did the way people obtained goods change from the early 19th century to 20th century?
What weighs more 500 pounds of bricks or 500 pounds of feathers.