anyyawade6956 anyyawade6956
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

A customer pay 72$ for 18 sandwiches. If each sandwich cost the same amount , what is the cost per sandwich, in dollars?

Respuesta :

WhitePanther
WhitePanther WhitePanther
  • 23-03-2021

Answer:

Each sandwich costs 4$.

Step-by-step explanation:

To find the answer we will divide 72$ by 18 and we get 4$.

Answer Link
AlexanderTheGreat41 AlexanderTheGreat41
  • 23-03-2021

The number of sandwiches and the total price of sandwiches are directly proportional.

Cost of 18 sandwiches = $72

Cost of 1 sandwich = $72/18

= $4

Hence the cost of 1 sandwich is $4.

Answer Link

Otras preguntas

Math help please!!!:)(:)
A garden can have vegetables. Beans are vegetables. Which word is BEST to add to the list to describe beans? garden, vegetables, beans, __?__ A) green B) onion
solve a/10 - 1/2=1/2 for a
you plan to spend 3 2/6 hour shopping for the ingredients in packaged all the cooking utensils you plan to spend 2/3 of an hour to pack of cooking utensils how
Tell whether each set of numbers in the box below can represent the side lengths of a triangle. answers attached
What is the slope of the line that passes through the points(−4,0) and (2,0)? Write your answer in simplest form.
Define the following terms: monopoly and laissez-faire
If Cameron walks 3 miles in 60 minutes, then how far will Cameron walk in 82 minutes?
i need to find the measure of the arc
H e l p m e !!! choose the best spanish word to complete the sentence. yo_______ la televisión la semana pasada.