lillybabyak lillybabyak
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

MRS SMITH BOUGHT 3 YARDS OF RIBBON FOR 5.25. HOW MUCH WOULD 5 YARDS OF THE SAME RIBBON COST?
PLZ HURRY!

Respuesta :

ashleejade06
ashleejade06 ashleejade06
  • 23-03-2021
$8.75

Explanation: first you divide $5.25 by 3 to see how much each yard is. Each yard e yaks out to be $1.75, then you multiply $1.75 by 5 to get $8.75
Answer Link

Otras preguntas

A Şule___________ ______________ (interesar) la musica clasica. ¿A ti ____________ _________________ (gustar) sentarte en el parque ?
Which powers are easier to challenge...expressed or implied...and why? (Hint: Imagine someone going to court and arguing that the government really doesn't have
Read the passage about energy use in Dallas, Texas, from the US Department of Energy. During the past five decades, Dallas’s population has nearly doubled—growi
Jeremy analyses one of his parachute jumps. He draws a graph showing his velocity up to the opening of his parachute. a) Estimate Jeremy's acceleration at t = 1
Arrange the inventions and developments in chronological order. radio airplane moving assembly line telephone
Indiscriminate use of resources has led to numerous problems...justify
Ronnie invested $1500 in an account that earns 3.5% interest, compounded annually. The formula for compound interest is A(t) = P{(1 + i)^t}A(t)=P(1+i) t . How m
-8÷+12×9-4×6÷56÷7×2​
The x intercept of the line is ___, and it’s y intercept is ___.
Which of the following describes a major similarity between the Marshall Plan and Radio Free Europe? A. Both were intended to help the United States win popular