momofthree0307 momofthree0307
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal 12.4 ounces for $4.99 or 21 ounces for $6.49?

Respuesta :

studentanswerss studentanswerss
  • 22-03-2021

Answer:

Getting 21 ounces for $6.49 is a better deal!

Step-by-step explanation:

4.99 / 12.4 = 0.402419...

6.49 / 21 = 0.30904...

0.4 is larger than 0.30 therefore 0.30 is less and a better deal.

Have an amazing day! ^-^

Answer Link

Otras preguntas

I need 3 ideas for an essay on the crime​
Identify the terms in this expression after multiplying out the parentheses: 2x + 3(y – 2).
Write about immigration about 1,500 words in essay
Based on the graph, determine if the discriminant is positive, negative, or zero.​
No item at Sarah's Variety Store costs more than $2.00.
Can someone help with these
Please help me , thank you
A mother is to give her child 10 ccs of medicine every 6 hours. Unfortunately, she lost the syringe provided with the liquid medicine. She calls your clinic for
The temperature and pressure in the subpolar and polar zone are very close to the ___ for water?​
find area PLEASE PLEASE PLEASE