AwokenItachi AwokenItachi
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

If the cost of 8 pizzas is $74, what is the cost per pizza? Use a proportion to solve.

Respuesta :

thevincenthoang thevincenthoang
  • 22-03-2021

Answer:

9.25

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 22-03-2021

Answer:

$9.25

Step-by-step explanation:

8 is to $74 as 1 is to x

8/74 = 1/x

4/37 = 1/x

4x = 37 * 1

x = 37/4

x = 9.25

Answer: $9.25

Answer Link

Otras preguntas

Tony brought 3 packs of pencils for $4 each and a pencil box for $7. Mario bought 4 binders for $6 each and used a coupon for $6 off. Write and evaluate express
what is doubled of 13
Identify the compound sentence. a. I avoid taking the public bus in winter, it's always slow and late. b. I avoid taking the bus in winter. d. I avoid taking
What is -24 =14y-5 help
the waiting time to ride a roller coaster is 20 minutes when 150 people are in line. how long is the waiting time when 240 people are in line?
Which of the following would be an implied power in the Constitution? Creating the Armed Forces Regulating the Internet Printing new currency Affirming new judg
why is geocentric theory is not accurate?
What would happen if all individual in a species were not able to have babies
What's 12p+5pd-3p+6pd
Martin luther king jr was a monk in the catholic church. true or false?