oliviakangsmith oliviakangsmith
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mr.Williams bought 30 muffins and pies. Each muffin cost 2.50 dollars and each pie cost 4.50$. The pies cost 9$ more than the muffins. How many of each item did he buy?

Please find the answer

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 22-03-2021
He bought 18 muffins and 12 pies.
Answer Link

Otras preguntas

Why was the United States reluctant to accept Jewish refugees? Check all that apply.
In some countries, the government will offer some funds to citizens who want to create a club . The citizens have the freedom to create any kind of club they wa
What is the importance of exercise in building muscles?
Summarize the causes and effects of McCarthyism and the Hollywood Ten's influence
What is the common ratio between successive terms in the sequence? 27, 9, 9, 1, 3, of
Homeostasis refers to:
How do you write a proof for this
If P = 160 meters and w = 34 meters, find I. P = 21+ 2w​
Practice Question: f(x)= 3x^2 + 4x - 6 g(x)= 6x^3 - 5x^2 - 2 Find (f + g)(x) Answer Options (Choose one): A. (f+g)(x) = -6x^3 + 8x^2 + 4x -4 B. (f+g)(x) = 6x
Read and choose the option with the correct word or words to complete the sentence. Yo soy extrovertido. Después de estudiar, me gusta ________ cuando mis amigo