Jods8292 Jods8292
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

A four pack of batteries costs $3.45. A six pack of batteries costs $4.80. Which is a better deal? Unit price.

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-03-2021

Answer:

6 for $4.80

Step-by-step explanation:

3.45 / 4 = unit rate of $0.8625

4.80 / 6 = unit rate of $0.80

Answer Link

Otras preguntas

among the last frontiers to be mapped was/were the
which of the following is not a main purpose of supporting details
Is the digit in hundreds place 1/10 the value of the digit in the thousands place 8556
explain why an ecological pyramid is smaller at the top than at the bottom
What was the latest war india had? Like what year?
A major problem for most early agricultural societies was
consuming medium doses of alcohol is likely to cause
how can you find a unit rate when given a rate
Brendon had total job benefits of $39,500 last year. He was required to wear a shirt with the company logo on it for work that he was responsible for buying. Br
Excessive and lingering anger over how other drivers behave on the road is ofter termed what.