duncang16 duncang16
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce box of cereal is priced at $3.68. Find the cost per ounce *

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.23$

Step-by-step explanation:

16 ounce box of cereal is priced at =3.68$

∴1 ounce box of cereal is priced at=(3.68/16)$

                                                         =0.23$

Answer Link

Otras preguntas

Critically evaluate the effectiveness and ineffectiveness of signing up a fitness programme in popular training venues like vitgin active
what is the characteristics of expressionism
Write the trigonometric expression as an algebraic expression. 1.) SIN(ARCSIN X+ARCCOS X) ANSWER: 1 2.) SIN(ARCTAN 2X-ARCCOS X) ANSWER: 2x²-SquareRoot of 1-x²/
The hardware components of a computer system interact with each other by using which of the following? A. input and output devices B. internal and external C.
what are some of the main ideas that underpin romanticism?
How is Central Europe different today than it was in the middle of the 17th century
In which order are the processes listed below most likely to occur? a. erosion-deposition-weathering b. deposition-erosion-weathering c. wethering-deposition
When you make up for lost exercise time by increasing your workout intensity very quickly, you may _____ . reach your goals much faster tend to lose weight tend
Eugene Debs created the ARU, a union only for _____ workers. A. housewife B. street sweeper C. railroad D. landlord
what is archaeology?what is paleontology?And what are the difference between them?