ouatbabes ouatbabes
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hey it’s me again..and I need help :) thank you

Hey its me againand I need help thank you class=

Respuesta :

dantesschoollaptop
dantesschoollaptop dantesschoollaptop
  • 25-02-2021

Answer:

$192

Hope this helped!

(Also pls make me brainliest im trying to level up)

Answer Link
Tessakins
Tessakins Tessakins
  • 25-02-2021

Answer:

192$ (sale price)

Step-by-step explanation:

First we have to find 20% of 240

240×20/100         We multiply 240 by 20/100 because a percent is always  over 100 (as a fraction)

(240×20/100=48)     Now that we know 20% of 240 we have to subtract

240-48=192

192$ is the sale price

Answer Link

Otras preguntas

What were the colonists intruted to do with the tea
What is an energy phyramid ?
how do i identify the parent function?
“The arrow sped down the glade as a sparrowhawk skims in a northern wind” is an example of: A. Hyperbole B. Metaphor C. Simile D. Symbol
A bag of oranges costs $7.65. Five friends want to share the bag. How much will each friend pay?
Why are we people in American society so quick to categorize people and the judge them based on such categories? btw is Sociology
PLEASE HELP ITS EASY
I’m your own words, explain the process of translating mRNA into polypeptide sequences.
Given the equations of two lines. Determine if the lines are parallel, perpendicular or neither y=1/2x+7 and y= 2x + 3
Tyrese can eat do you 246 pieces of candy in 4 hours and 45 minutes. What would be the approximate number of pieces of candy that Tyrese can eat in one hour?