owlfan owlfan
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas sell for $0.49 for 1 pound. How much will 1.31 pounds cost?

Respuesta :

aliciamaida1214 aliciamaida1214
  • 25-02-2021
ANSWER: 0.64 cents

EXPLANATION: 0.49x1.31 = 0.6419 = 0.64
Answer Link
AlterrLKN
AlterrLKN AlterrLKN
  • 25-02-2021

Answer:

0.64

Step-by-step explanation:

Bananas:0.49:1

?:1.31

1x1.31 is 1.31 so

0.49x1.31=0.64

Answer Link

Otras preguntas

An adjective clause may modify a(n) _____. adjective adverb noun verb
what does estoy cansado mean in spanish
The military build-ups of Hitler and Mussolini gave them the advantage over nearby smaller countries. true or false
Which is bigger 0.96 or 19/20
You want to place a towel bar that is 8 1⁄4 inches long in the center of a door that is 26 1⁄3 inches long. How far should you place the bar from each edge of t
What was the early principality of Russia called?
What is Avagrados Number?
For a new customer, a video store charges $10 for a rental card plus $2 per movie. Write and solve a linear equation to find the cost for a new customer to rent
calculate the area of a circle with a diameter of 10 centimetres
Is the placement of the adjective clause in the sentence correct or incorrect? This year's fireworks show must have been expensive, which is an annual holiday