Ashley0302 Ashley0302
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

John buys a 25 ounces of liquid detergent for $10.75. How much does it cost per ounce?

Respuesta :

juareben11
juareben11 juareben11
  • 24-02-2021

Answer:

0.43 cents per once

Step-by-step explanation:

25ounces = 10.75

(divide 10.75 by 25)

ounces = .43

Answer Link
emmaabbott32owh06b
emmaabbott32owh06b emmaabbott32owh06b
  • 24-02-2021
Your answer would be 43 cents per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Determine the number of terms in the expression 6+3x
4n - 9 = -9 how do u solve?
I have this question on the equation of a line, ABCD is a RECTANGLEA = (7,1) B= (3,4) C= (8, K)What is the value of K?Instead of telling me the answer could you
You throw a ball downward from a window at a speed of 2.0m/s. How far has it fallen in 3 seconds?
8 (4p + 1) = 32p +8help....again
When is it useful to find the LCM or the GCF of two or more numbers to solve a problem
what is the answer if you simplify (-3k^0)^-4
Use skid in a sentence
Use skid in a sentence
how do you solve for this: f(x)=60-0.18x