Julio goes the store and buys a total of 12 items. He is planning a party and purchases chips and popcorn. Each bag of chips costs $2 and each bag of popcorn costs $3. He spends a total of $30. How many of each did he buy?

Respuesta :

Answer:

4 popcorn

8 chips

Step-by-step explanation:

4 popcorn= $12

8 chips= $18

12+18=30

Otras preguntas