jazleenram229 jazleenram229
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Natalie bought a three pack of erasers $1.47. At the same rate how much would a 10 pack of erasers cost?

Respuesta :

ItzAshleyy
ItzAshleyy ItzAshleyy
  • 24-02-2021

Answer:

The price for a 10 pack of erasers would cost $4.09

Step-by-step explanation:

1.47 ÷ 3 = 0.49

0.49 × 10 = 4.9

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-02-2021

Answer:

$4.9

Step-by-step explanation:

[ Unitary method]

3 pack of erasers = $1.47

1 pack = $1.47 / 3 = $ 0.49

10 pack = $ 0.49 x 10 = $4.9

(I hope im right!)

Answer Link

Otras preguntas

what does the dutch word eylandt mean?kil?
Acetic acid ionizes only partially in solution. What type of acid is acetic acid?
how does the legislative branch check the judicial branch?
The main objective of sherman's march to the sea was
Would like an example please. I need an outline titled "Three people who are important to me" and it must have three main points with the sub-points being chara
Life and liberty are examples of
What does 春の花 directly translate to in English?
Draft model chen began preparing for the race
The high point of the conflict occurs in which stage of plot
As a result of the miranda decision ,police must now