Seudónimo Seudónimo
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

plzz help me helppppp I'm almost out of time

plzz help me helppppp Im almost out of time class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2021

Answer:

$6.50 per bag of popcorn

Step-by-step explanation:

let a bag of popcorn be represented by p and a candy bar be b

28p + 40b= $282

17p + 20b= $160.50

this is an example of stimatanelous equations

so you have to double the second equation to give 34p + 40b =$321

subtract the equations to give one

6p =$39

divide $39 by 6 to give the value of one bag of popcorn = $6.50

Answer Link

Otras preguntas

what did queen isabella have to overcome in her life
why do you think the pharaohs might have wanted to support the nobles?
Choose the absolute value inequality that corresponds to the given compound inequality.–5 < x + 2 < 9
what is the value of 28/32 in lowest terms? Answers: A.7/9 B.13/16 C.14/16 D.7/8
What are two ways in which the suns energy can be captured and used?  How can both be used in a home?
explain why each mineral has its own properties, different from every other mineral.
how did the Soviet Union's foreign policy goals contradict one another ?
What are two ways in which the suns energy can be captured and used?  How can both be used in a home?
how to solve 2/4 of 4
seven less than the product of twice a number is greater than 5 more the same number which integer satisfies this inequality